Leczenie pod mikroskopem

W Elstom lekarze, w celu perfekcyjnie przeprowadzonego leczenia korzystają z najnowszych urządzeń tj. mikroskop zabiegowy, mikrosilnik endodontyczny, laser, narzędzia ultradźwiękowe, system termicznego wypełniania kanałów korzeniowych, radiowizjografia cyfrowa.

Dlaczego leczenie pod mikroskopem ?

Ponieważ kierując się mottem prekursora leczenia kanałowego pod mikroskopem Profesora Kim’a z Pensylwanii uważamy, że ”można leczyć tylko to co widać”. Standardowe leczenie kanałowe nie zawsze kończy się powodzeniem, ponieważ szczegóły anatomiczne i częste odchylenia od normy w budowie zębów powodują, że niektóre kanały nie zostają odnalezione bez powiększenia jakie daje mikroskop.

W ostatnich latach współczesny rozwój technologii spowodował przełom w leczeniu endodontycznym. Zęby, które do niedawna były skazane na resekcję lub usunięcie możemy za pomocą najnowocześniejszych urządzeń wyleczyć.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi (żywej zmienionej zapalnie lub martwej) z kanałów korzeniowych, dokładnym oczyszczeniu wewnętrznych ścian korzeni zęba i szczelnym ich wypełnieniu.

W Elstom lekarze, w celu perfekcyjnie przeprowadzonego leczenia korzystają z najnowszych urządzeń tj. mikroskop zabiegowy, mikrosilnik endodontyczny, laser, narzędzia ultradźwiękowe, system termicznego wypełniania kanałów korzeniowych, radiowizjografia cyfrowa.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zabiegiem, który może wykonać jedynie doświadczony lekarz, rutynowo stosujący takie postępowanie, ponieważ tylko dzięki wieloletniemu doświadczeniu lekarz może nabyć precyzję i umiejętności manualne, które różnią się bez pracy pod mikroskopem.Lekarz dentysta Elwira Sadlik-Zając pracuje pod mikroskopem od 6 lat, ponieważ jego użycie znacznie zwiększa możliwości terapeutyczne, oraz poprawia dokładność leczenia. Dzięki zastosowaniu mikroskopu , leczenie kanałowe nie jest wykonywane „na ślepo”. Powiększenie sprawia, że można odnaleźć dodatkowe kanały, które są niewidoczne, zwapnienia miazgi, dokładnie oczyścić komorę i kanały z resztek starego materiału, który często powoduje przebarwienia. Mikroskop jest niezbędny w przypadku usunięcia złamanego narzędzia z kanału, starego metalowego wkładu, czy włókna szklanego. leczenie staje się dzięki temu bardziej precyzyjne. Aby zwiększyć dokładność przeprowadzonego leczenia kanały opracowujemy mechanicznie za pomocą nowoczesnych urządzeń z kontrolowanym momentem obrotowym oraz funkcją komputerowego pomiaru długości roboczej korzenia zęba.

Istotnym etapem leczenia jest wypełnienie kanałów korzeniowych, system który stosujemy umożliwia wtłoczenie pod ciśnieniem ciepłej gutaperki, dzięki czemu kanały są szczelnie wypełnione na całej długości. Podczas leczenia kanałowego rutynowo wykonujemy zdjęcia za pomocą cyfrowego aparatu rentgenowskiego współpracującego z radiowizjografią cyfrową aby dodatkowo zweryfikować poprawność przeprowadzonego leczenia.

Nowoczesne techniki stosowane w Centrum Stomatologicznym Elstom, pozwalają w większości przypadków zakończyć leczenie kanałowe na jednej wizycie, a dzisiejsza stomatologia, jest w stanie zapewnić bezbolesny przebieg leczenia większości procedur, ponieważ uważamy że w XXI wieku nie musi boleć.

photo by: Mirosław Juszczak